Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci tych dużych i tych małych!!!!
piątek, 29 maja 2009
1 czerwca - Dzień Dziecka
wtorek, 26 maja 2009
26 maja Dzień Matki!!!
Wszystkim mamom, życzymy w dniu ich święta pociechy ze swoich starszych i młodszych latorośli.
Wszystkiego dobrego!
Trochę historii
Dzień Matki to święto macierzyństwa i kobiecości. Święto to posiada bardzo głęboką tradycję, sięgającą jeszcze starożytnych Rzymian i Greków. Kultem otaczane były Matki-Boginie, będące symbolem płodności i urodzaju, początkiem wszelkiego życia. W czasach nowożytnych Dzień Matki obchodzono od XVII wieku w Anglii i zwane było "Niedziela u Matki" ("Mothering Sunday"). Dzień ten był wolny od pracy. Zwalniano służbę, aby umożliwić jej złożenie wizyty swojej Matce w tym dniu. Tradycją było również składanie Matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy. One w zamian udzielały błogosławieństwa. Około XIX wieku, zwyczaj ten umarł śmiercią naturalną, aby powrócić po zakończeniu II wojny światowej.
W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie. Dzieci od wielu lat bardzo emocjonalnie podchodzą do tego święta. Przygotowują się do niego bardzo starannie. Każde chce przecież sprawić swojej mamie niespodziankę i wielką radość.
piątek, 22 maja 2009
Majowe nowości
1. Gajewska A., Hasło: Feminizm
"Hasło: feminizm" to praca pionierska wśród dostępnych w języku polskim, opartych na porównawczych badaniach dyskursów tożsamościowych w Polsce, Europie Zachodniej i USA. Gdybym miała znaleźć dla niej punkt odniesienia w naukowym piśmiennictwie ostatnich lat, przywołałabym książki Sławomiry Walczewskiej Damy, rycerze i feministki oraz Anety Górnickiej-Boratyńskiej Stańmy się sobą. Obie wymienione pozycje badają historyczne dyskursy feministyczne. Podobnie czyni Agnieszka Gajewska - kreśli kontekst historyczny, zwłaszcza modernistyczny, poszerzony o kontekst recepcji teorii "obcych", by pokazać w końcu to, co najważniejsze.
2. Jurewicz O. , Język łaciński. Podręcznik dla lektoratów szkół wyższych
3. Chemia żywności 3 tomy, red. Sikorski Z. E.
W pracy przedstawiono skład chemiczny, właściwości fizyczne i chemiczne oraz przemiany składników żywności ze szczególnym uwzględnieniem tych cech, które wpływają na jakość sensoryczną, wartość odżywczą oraz przydatność technologiczną surowców i produktów żywnościowych. Omówiono także dodatki do żywności, ich właściwości chemiczne i funkcjonalne, oraz regulacje prawne odnoszące się do ich stosowania oraz rolę żywności w profilaktyce chorób nowotworowych. Opisano stan skażenia żywności, oszacowano wynikające z niego zagrożenia dla zdrowia konsumentów oraz przedstawiono techniczne możliwości zmniejszenia tych zagrożeń. Podano także wiele informacji przydatnych w przetwórstwie żywności i w żywieniu człowieka, dotyczących: jakości i uzdatniania wody, strat występujących wskutek obróbki produktów żywnościowych, metod oznaczania oraz wartości biologicznej składników żywności, a także obecnych w żywności związków rakotwórczych.
4. Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie polskim okresu transformacji, red. Skrętowicz B., Komorska M


piątek, 15 maja 2009
Tydzień Bibliotek z Teatrem "Zwierciadło"
Sztuka spodobała sie oraz wzbudziła wiele emocji wśród młodzieży (uczniowie SP Nr 24 oraz GM Nr 25) .
Tydzień Bibliotek z Kaliną Jerzykowską
Uczestnikami spotkania byli uczniowie SP Nr 160 oraz ZSS Sto Nr 1.
Autorka przedstawiła swoją osobę, teksty literackie własnego autorstwa. Zapoznała dzieci z podstawowymi zagadnieniami związanymi z teatrem, sceną i aktorstwem.
Konkurs dla dzieci w którym do wygrania były książki p. Kaliny Jerzykowskiej wraz z autografem i okolicznościowym wierszykiem.
środa, 13 maja 2009
Tydzień Bibliotek ze Słowackim
Recytacja wierszy
Akompaniament muzyczny (uczennica SP Nr 24)
piątek, 8 maja 2009
Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2009 roku
12.05.2009 – godz. 11.00 - Spotkanie i warsztaty teatralne z poetką, pisarka, dziennikarka, niestrudzoną animatorka życia kulturalnego. Autorka książek dla dzieci p. Kaliną Jerzykowską.
Uczestnikami spotkania będą dzieci z I i III klasy Szk. Podst. Nr 160 oraz Zespół Szkół Społecznych STO Nr 1 ul. Czerwona 1.
13.05.2009 - godz. 10.30 - "Praktyczne wykorzystanie warsztatu biblioteki" - lekcja z edukacji czytelniczej i medialnej dla klasy I Gimnazjum ze Szkolnego Centrum Profilaktyczno-Wychowawczego.
13.05.2009 - "Jak korzystać ze słowników i encyklopedii?" - lekcja z edukacji czytelniczej i medialnej dla klasy I Gimnazjum ze Szkolnego Centrum Profilaktyczno-Wychowawczego.
Na zajęciach uczniowie korzystać będą zarówno ze słowników i encyklopedii w postaci tradycyjnej jak i ze słowników i encyklopedii multimedialnych.
14.05.2009 – godz. 10.00 - Spektakl Teatru „Zwierciadło” pt. „Drzazgi”. Uczestnikami spotkania będą dzieci z IV klasy SP Nr 24 oraz uczniowie GM Nr 25.
15.05.2009 – godz. 12.00 - „Ekologia – dbam o środowisko” – zajęcia terapeutyczne dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 3.